Vietnam - 5.díl Speciál

Ze života Hmongů.

Hmongové (nebo také mongové – v překladu „svobodní lidé“) jsou asijské etnická skupina obývajících převážně hornaté oblasti severního Vietnamu, Laosu a Thajska. Dělí se na několik skupin, lišících se dialektem, oblékáním a kulturními rysy. Do Vietnamu přišli před 300 lety z Jižní Číny. Hmongové jsou jedna z největších etnických skupin ve Vietnamu. Existuje několik etnických podskupin, které snadno poznáte podle toho, jak se oblékají a jaké tradice udržují.

Černí Hmongové jsou známí pěstováním konopí a indiga, které používají na výrobu a barvení oděvů. Oblékají se do černých oděvů, které jsou zdobené krásnými výšivkami. Oděv se skládá z černých kalhot nebo sukně a kabátku s pruhovanými okraji v barvě indiga. Zdobí se stříbrnými šperky a starými mincemi. Ženy nosí výrazné velké naušnice.

Dalšími podskupinami jsou Bílí Hmongové, Červení Hmongové, Pruhovaní Hmongové, Zelení a také Čínští Hmongové.

Živitelem v rodině je vždy muž a žena se stará o děti a domácnost. Šitím, tkaním, výrobou šperků a dalšími rukodělnými řemesly si tu vydělává spousta rodin. Živí se především zemědělstvím, pěstují rýži a kukuřici, chovají dobytek jako vodní buvoly, prasata a drůbež. Žijí velice skromně v chudých domech, kde je hliněná podlaha, v rohu ohniště na kterém se topí bambusem a jedna větší postel, kde spí nezřídka celá rodina.

Vietnamská vláda se více než čtyři dekády snaží o asimilaci horských kmenů na severu země. To se naštěstí stále nedaří. Díky tomu tu minoritní menšiny udržují po staletí původní zvyky svých předků, náboženství i kočovný styl života. Hmongové jsou bohužel vietnamskou vládou utlačováni a diskriminováni. Děti nechodí do školy a dospělé nikdo nezaměstná.

Hmongové věří v ducha oblohy, který podle nich stvořil celý svět. Turismus sem, na sever Vietnamu, zatím nedorazil. A doufejme, že to tak zůstane dlouho zachováno. Stejně tak i život a zvyky milých a pohostinných lidí, kteří zde poklidně žijí v souladu s krásnou přírodou. Ať vás bůh oblohy ochraňuje…