Hanoj je vyjímečným a zajímavým městem, které si ponechává ráz starého Vietnamu. Je zajímavá uličkami, životem v nich a pouličním jídlem. Hlavně stará čtvrť Old Town, která je vedle jezera navráceného meče Hoan Kiem. Traduje se k němu pověst o želvě, která zde žila v 15.století a dala kouzelný meč králi Le Loiovi, kterému se díky meči podařilo porazit vládce čínské dynastie Ming.
Na jezeře jsou dva chrámy a to: Želví věž Thap Rue, která je uprostřed jezera a chrám nefritové hory Hgoc Son, kde se konají různá vystoupení s tradiční vietnamskou hudbou a tanci. Do chrámu se dostanete po krásném červeném mostě, který je nejkrásnější v noci při červeném osvětlení, přestože se jmenuje Huc – sluneční paprsek.
Na Hanoj opravdu potřebujete několik dní. Je tu hodně míst, která stojí za poznání. Jedním z nich je pagoda na jednom pilíři Chua Mot Cot, kam jsme se vydali s našimi přáteli Jarynem a Nhán. Je postavena v mahajanském stylu a okolo ní je okrasná zahrada s krásnými bonsajemi. Legenda vypráví o tom, jak se králi Lya Thaiovi zdál sen o bohyni, která seděla na lotosovém květu, držela v rukou chlapečka a slíbila králi mužského dědice. Když se probudil, uviděl prostou dívku, kterou si vzal za ženu a zanedlouho se jim narodil syn – dědic trůnu. Jako vyjádření vděku bohyni, dal král postavit dřevěnou pagodu, stojící na jednom kamenném pilíři symbolizující lotos. Byla postavena v roce 1049.
Další zajímavou pagodou je Quan Su, která je centrem budhistické církve a je v ní největší budhistická knihovna ve Vietnamu. Nejvýznamnější poutní místo pro Vietnamce je mauzoleum Ho Či Mina, kterého dodnes uctívají, stejně tak i jeho muzeum nebo park a muzeum Lenina. Dovnitř jsme však nešli, toto nás opravdu nelákalo…