Vietnam - 3.díl

Zátoka Ha Long.

Zátoka Ha Long se nachází v Tonkinském zálivu v Jihočínském moři. Patří k nejnavštěvovanějším místům celého Vietnamu a troufám si říci – tedy napsat, že i k nejkrásnějším.

Ha Long v překladu znamená „místo, kde se drak zanořuje do moře“. Podle pověsti vznikli ostrovy díky drakovi, který vrýval svým ocasem do země jednotlivá údolí a když se ponořil do moře, tak se vzniklá údolí zalila mořskou vodou.

My jsme v zátoce na lodi strávili dva dny. Zátoka Ha Long patří právem mezi sedm divů  světa a nejkrásnější místa na světě. Je také zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Celé území je velké 1553 km čtverečních a je na něm okolo 2 tisíc ostrůvků. Jejich stáří je odhadováno na 250 miliónů let. Na jihozápadě je největší ostrov Cat Ba s džunglí a krásnými jeskyněmi.

My jsem navštívili jednu z největších krasových jeskyní ve Vietnamu Dong Thien Cung, která má plochu více jak 10.000 metrů čtverečních. Po vylodění musíte vystoupat stovky strmých schodů ke vchodu jeskyně. Stojí to ale za to! Je opravdu nádherná. V zátoce Ha Long žije 1.600 obyvatel ve čtyřech rybářských vesnicích: Cua Van, Vong Vieng, Ba Hong a Cong Tau. Obývají plovoucí domy a obživu si zajišťují rybolovem…