Maroko - 2.díl

Vodopády Ouzoud a  Essaouira…

Jednou z našich prvních cest po Maroku byla vesnička Tanaghmeilt v provincii Azilal, vzdálené asi 170 km od Marrakéše k vodopádům Ouzoud.

Na dlouhé cesty po Maroku je nejlepší si půjčit auto.  Cestou přes vyprahlou kamenitou krajinu jsme míjeli místní, jedoucí na oslech, pasáčky, kteří hnali svá stáda ovcí na pastvu, olivové háje, sady plné pomerančovníků a stromy obalené mandarinkami. Občas se objevil dům, který vypadal naprosto opuštěně, tak jako většina marockých domů v poušti nebo v horách. Cesty lemovali obří kaktusy a sukulenty.

Vodopády Ouzoud jsou považovány za najkrásnější v Maroku. Tvoří tři stupně, které dohromady měří 110 m. Délka největšího volného vodopádu činí 75 m. Ve spodní části vznikají krásná jezírka, která lákají k ochlazení. V okolí této nádhery jsou rozlehlé olivové háje, po kterých byli vodopády pojmenovány. Ouzoud v hebrejštině znamená oliva.

Při sestupování úzkými cestičkami do údolí k jezírkům nás doprovází makakové. Jsou docela vtíraví a za chvilku už je máme na zádech a na hlavě. V údolí se rozléhá jejich křik v korunách stromů, který umocňuje nádhernou podívanou. Kocháme se krásnými výhledy na skály a jeskyně, které byli kdysi dávno obydlím berberů a užíváme si krásného dne bez turistů. Asi jsem měli štěstí a byli tu tento den sami. Po několika hodinách odjíždíme a necháváme za sebou krásné vodopády, makkaky, jeskyně i soutěsky Al-Abíd.

Za tři hodiny jízdy z Marrakéše se dostanete do Essaouiry. Toto starobylé městěčko, ležící na pobřeží Atlantského oceánu, je jedním z klenotů Maroka. Je zapsané na seznamu UNESCO a zcela právem patří mezi nejkrásnější marocká města. Nás přivítalo slanou vůní oceánu a křikem racků, úzkými uličkami s bílými domečky s modrými dveřmi a okenicemi.

Celé město je obehnáno hradbami z kterých je nádherný výhled na Atlantik. Ve zdejším přístavu jsou krásné modré rybářské lodě a součástí přístavu je také námořní bašta Skala de la Ville, která je vybudovaná z útesů a je na ní umístěná sbírka mosazných děl z 18. a 19. století. Odtud se dají pořídit krásné fotky. My jsme se z přeplněných uliček vydali po okolí tohoto města a projížděli klidnými vesničkami a procházeli se po liduprázných plážích…