Maroko - 1.díl

Přílet do Marrakéše.

Naše cesta začala příletem do Marrakéše – královského města, které je právem na seznamu kulturního světového dědictví Unesco. Po ubytování a přivítání v tradičním rijádu Cherihane jsme hned vyrazili na toulky starou medinou.  Uličky zde hýří barvami, trhovci křičí jeden přes druhého a snaží se vás přesvědčit k nákupu. Lákají na ochutnání sladkých datlí,  mandlí, ovoce, oliv, čerstvě vymačkané šťávy z pomerančů a granátových jablíček. Nabízejí nepřeberné množství šperků, barevných šátků, koření, tažinů a další pestrobarevné keramiky.

Všude se blýská stříbro, drahé kamení a výrobky z něj. Ode všad se line vůně čerstvě připravených jídel a láká vás k ochutnání. Úzké uličky vás omámí svou nezaměnitelnou atmosférou.

Marrakéš leží ve vnitrozemí na úpatí Vysokého Atlasu a je nejnavštěvovanějším městem Maroka. Určitě je tu hodně míst k navštívení, ale myslím že po dvouch-třech dnech už budete přehlceni a budete chtít utéct do klidu a do přírody.  Za návštěvu určitě stojí zahrady Jardin Agdal a Jardin Majorelle, kde najdete alespoň kousek klidu, oproti přeplněným hlučným uličkám nebo náměstí Jemaa El Fna, které se nachází v centru a je přeplněné akrobaty, čističi bot, věštci, trhači zubů, kejklíři, fakíry, klauny, hudebníky, a zaklínači hadů. Je to jedno obrovské nekonečné tržiště, hýřící barvami a zvuky, které se s večerem přemění v divadlo pod širým nebem.

Určitě stojí za umocňující zážitek se vydat do některé z kaváren a restaurací, které se nacházejí na terasách a střechách domů. Při popíjení berberské whisky – zeleného přeslazeného čaje s mátou, můžete sledovat nevšední divadelní předtsavení. 

Mezi nejvýznamnější  památky v Marrakéši patří bezesporu palác El-Badi, který byl postaven v 16.století a v té době byl považován za nejkrásnější na celém světě. Dnes je palác v rozkladu, ale přesto na vás dýchá krásou starých časů. Vše umocňují čápi hnízdící na krásných červených na půl zbořených zdech.

Po pár minutách chůze dojdete k dalšímu z nádherných paláců De La Bahia – překrásný zachovalý palác z 19. století, který sloužil k pobytu vezíra sultána Musáje Al Hasana I. Procházíte tu mezi krásnými paláci, nádvořími, zahradami, kde jsou kašny obkládané barevnými mozaikami. Rostou tu pomerančovníky, mandarinky a kvete spousta rostlin.  Pozor jen na čas návštěvy zahrady. Přes poledne je tu zavřeno.

Pokud chcete „nasát“ trochu jinou atmosféru města, určitě se vydejte na průzkum některé s místních tennerys – koželužen. Ovšem jen tak vás tam asi nepustí. My měli štěstí, že jsme při prozkoumávání staré mediny potkali ochotného maročana, který nás do koželužny zavedl a provedl nás a to dokonce zadarmo, což není pro maročany obvyklé. Před vstupem do koželužny nám dali do rukou velký trs máty a hned záhy jsme pochopili proč. Zápach byl tak velký, že bez inhalace máty by se slabším povahám mohlo udělat nevolno. Ujal se nás další z maročanů který nás provedl třemi koželužnami. V první z nich činí ovčí kůže, v druhé velbloudí a ve třetí kravské. Celý postup nám krok po kroku vysvětloval a ukázal až po zpracování finálního výrobku jako jsou boty, kabelky, bundy apod. Vše se vyrábí tradičním způsobem přírodní cestou a doba od začátku až po hotový výrobek trvá 45 a více dní.