Kostarika - 4.díl

Rincon De La Vieja

Roncon De La Vieja (1895 m.n.m.) je aktivní vulkanický komplex, který se nachází na severozápadě země nedaleko hranic s Nikaraguou. Tvoří jej několik kráterů a dómů z nichž nejvyšší je Santa Maria.

Všude okolo se rozprostírá národní park, který je součástí světového národního dědictví UNESCO. Tady jsme se vydali stezkou k vodopádům vzdáleným 12 km. Terén byl dost náročný, plný stoupání. Cestou jsme potkali capibary, slyšeli křik opic a nádherný zpěv ptáků. Všude létali stovky pestrobarevných motýlů a vážek. Před nohami nám běhali vyplašené ještěrky a varani…

Ve vzduchu byla cítit síra a občas jsem natrefili na nějakou puklinu z které vyvěrala pára. Cestou jsme nepotkali jediného člověka. Mě úplně fascinovali stromy s deskovými kořeny. Nedokážu to ani popsat a raději vám vložím fotku a uznejte sami – nejsou nádherné a magické jako celé toto místo?

Terén byl opravdu náročný a po několika kilometrech jsem se rozhodli zvolit jinou cestu na které nás překvapila tlupa opic malpy kapucínské. Pozorovali jsem je asi hodinu a největší zážitek to byl asi pro naší Aničku.

Podél stezek byla spousta odboček, které nás přiváděli k bublajícím jezírkům a dírám v zemi, ze kterých vycházela horká pára a štiplavý dým se zápachem síry. Důkaz sopečné činnosti, který nenechá nikoho na pochybách, že stojíte na aktivní sopce.

Co se týká zvířat, tak tu můžete vidět přes 300 druhů opeřenců (viděli jsme jich hodně, ale přiznám se, že je nedokážu pojmenovat), dále tu žijí tapíři, jaguáři, mravenečník mexický, leguán černý, hroznýš královský, vřešťani, malpy, kapibary, spousta žabek a hadů, z nichž je hodně druhů jedovatých. Takže doporučuji pevnou plnou obuv a dlouhé nohavice. A nejdůležitější je repelent do tropů…

Tak, a my po celodenní tůře a plní zážitků ujíždíme na „naši liduprázdnou pláž“.