Gruzie - 6.díl

Tbilisi, Mccheta, Sveticchoveli a řeka Kura.

Cestu do Tbilisi jsme absolvovali stopnutou marshrutkou a na to že to je cesta dlouhá přes půl Gruzie, tak nás vyšla na 70,- kč.

Cestovaní v Gruzie je opravdu velice levné.  Tbilisi je krásné město, kde se snoubí historie s moderní architekturou. Mě nejvíce učarovala katedrála nejsvětější trojice, a když v pravé poledne začali zvonit zvony, dýchala na nás úžasná atmosféra.

Víra v Gruzii je převážně pravoslavná a pokud vstoupíte kamkoliv do klášter nebo kostela, musíte mít schované vlasy, ramena a nohy od pasu dolů. K tomu slouží dlouhé šátky, které jsou skoro všude k zapůjčení u vchodu.

V Tbilisi vám doporučuji vyjet kabinovou lanovkou k monumentální soše Kartlis Deda – matka Gruzie, která leží na pravém břehu řeky Kura nad starým městem, kde jsou ruiny pevnosti Nariqala ze 3.století.

Celé město vám bude ležet u nohou. Hned za Tbilisi se nachází Mccheta , je zde kostel gruzínských králů ze 13. století .

Městečko je jedno z nejstarších v Gruzii a kostel spolu s katedrálou Sveticchoveli je zapsán na seznam světového kulturního dědictví Unesco. Nádherný je pohled na město při ústí řeky Agravi do  řeky Kura.