Gruzie - 2.díl

Cestování-doprava po Gruzii.

Po Gruzii jsme cestovali převážně marshrutkami (mini autobusy, dodávky), které si lehce mávnutím ruky zastavíte kdekoliv a potom se domluvíte kam chcete jet a kam marshrutka směřuje.

Často bývají přeplněné a není výjimkou, když si cestující sedí na klíně, v uličkách na zavazadlech, nebo někde vyčuhují ven ze dveří či okénka. Dopředu upozorňuji všechny potencionální cestující marshrutkou, aby si udělali dobré cestovní pojištění, před jízdou důkladně pomodlili a napsali zprávu nejbližší rodině. Budete se bát a ne málo… Cestování po Gruzii je opravdový adrenalin. Řidiči taxíků, marshrutek, ale i osobních aut absolutně nerespektují žádné dopravní značení a je běžné, že jezdí v protisměru, obrovskou rychlostí po silnici plné děr a pomalu přecházejících krav nebo prasat. To vše je většinou doprovázeno hlasitou hudbou. Občas řidič pustí volant z ruky, to když se během jízdy modlí, když míjí  kříže stojící podél silnice.

Počítejte s tím,  že až vystoupíte z jakéhokoliv dopravního prostředku, tak budete „vyuzeni“ cigaretovým dýmem. Je naprosto běžné, že řidiči za jízdy kouří jednu cigaretu za druhou. My jsem všechny cesty ve zdraví přežili a vydali se vstříc dalším dobrodružstvím…

Další zábavou, co se cestování týká je stopování. Toho jsme si užili také dost, a musím přiznat, že mě to i hodně bavilo. Suma sumárum… cestování je v této zemi jednoduché i když ne zrovna bezpečné.